Domníváte se, že jsme pojmenovali Vltavu nejkrásnější řekou světa neprávem? Možná že ano, ale vedlo nás k tomu několik důvodů, a třeba nakonec usoudíte, že jsme nebyli od pravdy příliš daleko. Co je na horním toku řeky Vltavy tak působivého?
Okolní krajina je velmi okouzlující – řeka samotná není tak křišťálově čistá, jako například kanadský Yukon, ale krajina v jejím okolí je tak romantická, že láká každým rokem tisíce vodáků ke splouvání. Střídají se tu kopce a údolí, hluboké jehličnaté lesy s travnatou plochou, objevíte tu mnoho vyhlídkových míst, přehledných meandrů a zajímavých, rychle tekoucích peřejí. Krajina je velmi poklidná a tichá, láká k rozjímání a meditaci a můžete se na Vltavu vypravit třeba i v lednu, a přesto vás její okolí zaujme, i když nejste zrovna vodáci.
Památkové objekty – v okolí Vltavy se nachází poměrně velký počet cenných památkových objektů. Můžeme například jmenovat kláštery Vyšší Brod a Zlatá Koruna, hrad Rožmberk nad Vltavou, zámek Český Krumlov, zříceninu hradu Dívčí Kámen a městské památkové rezervace v Českých Budějovicích a v Českém Krumlově. To vše se nachází v bezprostředním okolí říčního toku, což je až neuvěřitelné, jak dokázala Vltava okouzlit i generace našich předků.
Cyklostezka podél Vltavy – ubytujete-li se v Českých Budějovicích, a máte-li již zjištěnou provozní dobu ubytovacích zařízení, mohli byste se vypravit na kole, pěšky nebo na in-line bruslích z budějovického centra po asfaltové, velmi příjemné stezce, podél Vltavy k zámku v Hluboké nad Vltavou. Trasa je vhodná i pro začátečníky a rodiny s malými dětmi, je dlouhá pouhých deset kilometrů a říční tok tu vytváří příjemný ionizovaný vzduch. A máte-li zájem, v Českém Vrbném se nachází umělý vodácký kanál, který si můžete prohlédnout zblízka, a je-li možnost, lze jej vyzkoušet i osobně s vhodným plavidlem.