Vždycky tu byli, jsou i budou jak lidé bohatí, tak i ti chudí. Aspoň tedy pokud jsme optimisty, protože jinak bychom se mohli také docela oprávněně bát toho, že vzhledem k dlouhodobému vývoji státního rozpočtu nezbude v těchto končinách jednou nikdo jiný než chudáci. A zatímco ti movitější zvládali, zvládají a budou zvládat svůj život bez nepříjemných potíží, u těch strádajících chudobou je to jiné. Ti si nemohou moc vyskakovat, jak mi určitě potvrdí každý, kdo někdy ve finančních problémech byl.
Ti solventní si koupí všechno, co potřebují, zatímco ti chudší si musí na ledacos nechat zajít chuť, ti s penězi mohou využívat nejrůznější služby, zatímco ti žijící v nedostatku musí tuto možnost oželet. A je jasné, že zatímco ti bohatí by na zmíněné situaci nic neměnili, ti chudí po změně touží. A to samozřejmě po změně k lepšímu. Ti, kdo nemají dost peněz, jich zkrátka chtějí mít víc. A když si je nevydělají? Pak už si je mohou leda tak půjčit. pokud najdou někoho, kdo by jim půjčil.
Ale když ony se půjčky neseženou zase až tak snadno, jak by si kdekdo přál. Nestačí jenom zastavit se v bance a požádat, zda by nám nedali na tak a tak dlouho k dispozici tolik a tolik peněz. Napřed se musí o půjčku náležitě zažádat, pak se musí splnit to, co oslovená finanční instituce vyžaduje, a když je žadatel shledán bonitním, dostane to, oč tu běží. Tedy půjčku, kterou si přál.
A když žadatel nepochodí v bance? Pak mu v případě, že je vlastníkem nějaké nemovitosti, pomůže nejlevnější americká hypotéka. Protože žadatelé o tuto půjčku zase až tak složitě prověřováni nejsou, podmínky pro získání jsou tu mnohem příznivější než v bankách, a tak se tady spíše uspěje.
Takovou nebankovní hypotékou lze financovat vše, na co už člověku jeho vlastní peníze nezbyly. A splácení se tu dá nastavit tak, aby nebylo nezvladatelným problémem.